راهنمای خرید درب ضد حریق

آیا تا به حال نام درب ضد حریق را شنیده‌اید؟ آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که این محصول چقدر می‌تواند هنگام آتش سوزی از نفوذ حریق در قسمت‌های مختلف ساختمان جلوگیری کند؟ بزرگترین و اصلی‌ترین مشکلاتی که همواره هنگام آتش سوزی در یک ساختمان ایجاد می‌شود، پخش شدن آتش و نفوذ آن از یک قسمت به قسمت‌های دیگر ساختمان است. درب ضد حریق می‌تواند تا حد زیادی از نفوذ شعله‌های آتش به سایر بخش‌های ساختمان جلوگیری کند اما چگونه؟ شرکت دژ که یکی از بهترین تولید کنندگان انواع درب در سراسر کشور محسوب می‌شود در ادامه این محصول را به شما معرفی خواهد کرد تا متوجه شوید که وجود آن می‌تواند چقدر موثر واقع شود.

مشخصات و ویژگی‌های درب ضد حریق

همان‌طور که گفتیم درب ضد حریق که به آن دود بند نیز می‌گویند، به گونه‌ای تولید می‌شود که می‌تواند جلوی خروج شعله‌های آتش از محیط را بگیرد. به عنوان مثال اگر در یک واحد آتش‌سوزی رخ داده باشد و در راه پله‌های آن ساختمان درب ضد حریق نصب شده باشد، آتش از آن واحد به طبقات دیگر نفوذ نخواهد کرد و گسترش نخواهد یافت زیرا تحمل حریق را تا چندین ساعت دارد. باید به این نکته توجه نمایید که حتماً این کالا باید تاییدیه آتش‌نشانی داشته باشد.
ابعادی که آتش‌نشانی برای درب ضد حریق در نظر گرفته است، به صورت استاندارد 210 در 105 سانتی‌متر و یا 210 در 110 سانتی‌متر می‌باشد. این درب در ارتفاع مانند نوع تک لنگه می‌باشد یعنی حدود 210 سانتی‌متر است اما در عرض بین 145 تا 180 سانتی‌متر خواهد بود. مهم‌ترین ویژگی این محصول همان جلوگیری از سرایت آتش و البته دود به واحدهای دیگر طبقات یک ساختمان است. این کالا این‌گونه می‌تواند تا رسیدن آتش‌نشان به محل سوختگی از آسیب به مال و جان افراد جلوگیری کند.

مواد تشکیل دهنده درب ضد حریق

هر کدام از انواع درب ضد سرقت، درب اتاق سرور، درب ورودی ساختمان، درب اتاق خواب و... با ساختار خاص خود ساخته شده‌اند. این موضوع در مورد درب ضد حریق نیز صدق می‌کند. در ساخت این محصول از چهارچوب فلزی، لاستیک‌های نسوز، جک آرام بند، لنگه، لولا، دستگیره، پشم سنگ نسوز و اسکلت تقویتی داخل لنگه استفاده می‌شود. این محصول در جنس‌ چوبی محبوبیت زیادی دارد اما نوع شیشه‌ای آن نیز محبوب می‌باشد.

لنگه و چهارچوب فلزی

فلزی بودن لنگه و چهارچوب در این محصول باعث عایق شدن آن می‌شود. نوع فلزی که در چهارچوب به کار می‌رود از ورق‌های گوانیزه شده می‌باشد که معمولاً ضخامتی حدود ۲ میلی‌متر دارد. رنگ چهارچوب نسوز است. از رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک برای درب ضد حریق استفاده می‌شود.

لاستیک‌های نسوز

برای  درزگیر در درب ضد سرقت از لاستیک‌های نسوز استفاده خواهد شد. در واقع این لاستیک‌های نسوز در منافذ این کالا قرار خواهند گرفت و باعث خواهند شد که دود از منافذ عبور نکند و به سایر بخش‌های ساختمان نرسد. پس لاستیک‌های نسوز به عنوان درزگیر عمل خواهند کرد.

جک آرام بند

این قطعه از درب ضد حریق، یک کنترل‌گر است. چون در موقع اضطراری یعنی هنگام آتش‌سوزی بسیار کمک‌کننده خواهد بود. وقتی که یک فرد بتواند به سرعت از محیطی که در آن آتش سوزی رخ داده است فرار کند، این جک آرام بند باعث بسته شدن درب ضد حریق خواهد شد. از آنجا که در این شرایط فردی که از آتش سوزی فرار می‌کند، فقط به فکر نجات است، فراموش می‌کند که این درب را ببندد. اما جک آرام بند باعث بسته شدن آرامِ درب به صورت خودکار خواهد شد.

دستگیره

تمامی انواع درب از جمله درب ضد سرقت، ضد حریق، درب داخلی، ورودی و... دارای دستگیره هستند. دستگیره درب ضد حریق باید در شرایط آتش سوزی، بسیار سریع عمل کند. علاوه بر آن مقاومت بسیار بالایی داشته باشد و استحکام آن نیز مهم است. به همین منظور از دستگیره خروج اضطراری یعنی آنتی پنیک Anti Panic استفاده می‌شود.

پشم سنگ نسوز

قطعاً یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده درب ضد حریق، پشم سنگ نسوز است. ساختار این محصول به صورتی است که در یک چهارچوب، شبکه‌ای از فلز قرار می‌گیرد. در بین این شبکه‌های فلزی پشم سنگ نسوز قرار خواهد گرفت که همین قضیه باعث افزایش مقاومت درب در برابر آتش و دود خواهد شد. پشم سنگ نسوز می‌تواند در برابر آتش حدود دو ساعت دوام بیاورد و از خود مقاومت نشان دهد و البته تحمل دمای حدود ۹۰۰ درجه سانتیگراد را نیز خواهد داشت.

لولا

این قطعه از جنس فلز می‌باشد. معمولاً برای ساخت آن از استیل استفاده می‌شود. لولا بسیار محکم است زیرا باید وزن درب ضد حریق را تحمل کند. در واقع لولا تکیه‌گاهی برای این محصول خواهد بود. مشخص است که لولا نیز باید در برابر آتش، اکسید شدن و رطوبت مقاومت بسیار بالایی داشته باشد.
کاربرد درب ضد حریق
اکنون که تا حدی با این محصول آشنا شدیم، بهتر است بدانیم که در چه مکان‌هایی از آن استفاده می‌شود. درب ضد حریق در راه‌پله‌های ساختمان‌های تجاری، اداری، مسکونی به کار می‌رود. از این محصول در مکان‌هایی مانند ورزشگاه‌، بیمارستان، سالن‌های همایش، انبار، کارخانه، فرودگاه، موتورخانه، نیروگاه و هر محلی که احتمال آتش‌سوزی و البته گسترش آن وجود دارد، استفاده می‌شود. 

نتیجه‌گیری

در مقاله‌ای که خواندیم، متوجه شدیم که درب ضد حریق یکی از درب‌هایی است که وجود آن برای بسیاری از ساختمان‌ها ضروری می‌باشد. این محصول در انواع تک لنگه و دو لنگه ساخته می‌شود و ساختاری دارد که می‌تواند در برابر حریق مقاومت بالایی از خود نشان دهد. با هم مروری بر اجزای مختلف این محصول داشتیم و متوجه شدیم در مکان‌هایی که احتمال آتش سوزی و گسترش حریق وجود دارد، استفاده خواهد شد. مجموعه دژ یکی از تولیدکنندگان انواع درب است که محصولات ضد حریق را نیز تولید و عرضه می‌کند. از این رو قیمت درب ضد حریق در شرکت دژ بسیار مناسب است. به وب‌سایت این مجموعه مراجعه نمایید و از نرخ این محصولات مطلع شوید. شما دوستان گرامی امکان مشاوره رایگان با کارشناسان دژ را خواهید داشت تا محصولی متناسب با نیاز خود خریداری نمایید.

سوالات متداول

1.درب اتاق سرور می‌تواند ضد حریق باشد؟ بله از آنجا که امنیت اتاق سرور بسیار مهم است، در ساختار آن از عایق پشم سنگ استفاده می‌شود تا در برابر حریق مقاومت بالایی از خود نشان دهد. لازم به ذکر است که قفل‌هایی که در این محصول به کار می‌رود نیز معمولاً هوشمند و دیجیتال هستند. این‌گونه این درب اتاق سرور، امنیت بالایی در برابر سارق نیز خواهد داشت.
2.این محصول در کارخانه‌ها نیز نصب خواهد شد؟ بله درب ضد حریق در کارخانه‌ها نصب می‌شود. غالباً از این محصول در سوله‌ و انبار کارخانه‌ بهره می‌برند.
3.قیمت درب دودبند به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟ قیمت درب ضد حریق به تعداد لنگه‌ها، ابعاد و اندازه محصول، میزان و کیفیت اجزای به کار رفته شده در آن بستگی دارد. 

    ثبت نظر