مقالات

مقایسه قفل تک زبانه و چند زبانه درب ورودی ساختمان

مقایسه قفل تک زبانه و چند زبانه درب ورودی ساختمان

قفل درب از هر نوعی که باشد نقش بسیار مهم و پررنگی را در امنیت منزل، شرکت و هر مکان دیگری ایفا می‌کند. درب ورودی ساختمان همان دربی است که شما برای ورود به هر نوع ساختمانی باید ابتدا از آن عبور کنید. به همین منظور است که بسیاری از افراد برای این قسمت، از درب ضد سرقت استفاده می‌کنند. همان‌طور که از نام این محصول مشخص است، از ورود سارقین به محیط داخلی ساختمان جلوگیری خواهد کرد. یکی از قطعات بسیار مهمی که در درب‌های ضد سرقت و معمولی به کار می‌رود، قفل است. اما خود این قطعه یعنی قفل دارای چند مدل است که به آنها اشاره خواهیم کرد. 

درب ورودی ساختمان

همان‌طور که ذکر شد، ورودی ساختمان یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان محسوب می‌شود. اما چرا دربی که در این بخش نصب می‌شود بسیار مهم است؟ در پاسخ به سوال شما ابتدا باید به نقش امنیت‌بخشی آن اشاره کنیم. درب ورودی ساختمان به حفظ ساختمان شما در برابر ورود افراد متفرقه جلوگیری خواهد کرد. دلیل دیگر اهمیت آن، تأثیری است که بر ظاهر بنای شما خواهد گذاشت. قطعاً یک درب زیبا و شیک می‌تواند جلوه خاصی به ظاهر یک ساختمان بدهد و آن را زیباتر نشان دهد.

انواع درب ورودی ساختمان

در حالت کلی این محصول به دو صورت ضد سرقت و معمولی ساخته می‌شود. نوع معمولی همان انواع قدیمی هستند که همیشه از آنها استفاده می‌کردیم. این نوع معمولاً از جنس فلز ساخته می‌شود. گاهی این فلز همراه با شیشه است و گاهی نیز این محصول فلزی با تزئین فرفورژه تولید می‌شود. در این مدل‌های معمولی قفل‌های ساده و معمولی یعنی تک زبانه تعبیه می‌شوند. اما در سالیان اخیر با روی کار آمدن انواع درب‌های ضد سرقت، این محصول برای ورودی ساختمان‌ها نیز تولید شد. درب ضد سرقت ورودی ساختمان در برابر فشار، تخریب و ضربه مقاومت بسیار بالایی دارد و علاوه بر آن از قفل‌هایی با کیفیت بالا و مخصوص استفاده می‌کند. در واقع برای نوع ضد سرقت، چندین مدل قفل تولید و عرضه می‌شود یعنی شما هنگام خرید قفل ضد سرقت، چند گزینه برای انتخاب در اختیار خواهید داشت. این موارد شامل قفل چند زبانه، پستچی، دیجیتال و… هستند.

تفاوت درب ورودی معمولی و درب ضد سرقت

اگر بخواهید بدانید که درب ورودی معمولی و نوع ضد سرقت چه تفاوتی با یکدیگر دارند، می‌توانیم ابتدا به استراکچر داخلی مدل ضد سرقت اشاره کنیم که با ورقه سرتاسری فولادی که گاهی همراه با قوطی‌کشی است، اشاره کنیم. این در حالی است که نوع معمولی ساده است و از اجزای داخبی برخودار نیست. کیفیت آنها با هم متفاوت است. معمولاً مدل‌های ضد سرقت با کیفیت هستند و از قفل‌های بسیار با کیفیت و مستحکمی در آن استفاده می‌شود. جنس آنها یکی نیست؛ نوع ضد سرقت هم به صورت چوبی و هم به صورت فلزی تولید می‌شود و رویه‌هایی از جنس‌های مختلفی دارد.
امنیت آنها با یکدیگر متفاوت است. بخشی از این امنیت مربوط به قفل است. قفل‌های چند زبانه که در انواع ضد سرقت به کار می‌رود امنیت بسیار بالایی برای شما فراهم خواهد کرد. اما روی درب ورودی معمولی غالباً از قفل تک زبانه استفاده می‌شود که امنیت زیادی ندارد. قیمت نیز بحث دیگری است که می‌توان به آن پرداخت. معمولاً درب ضد سرقت به دلیل اجزای به کار رفته شده در آن، قفل‌های با کیفیت، استحکام بالا و… قیمت بیشتری دارد. زیبایی ظاهری نیز بحث مهم دیگری است که در این دو محصول کاملاً مشخص است. انواع ضد سرقت با طرح‌های شیک و بسیار زیبا تولید می‌شوند اما مدل‌های معمولی دارای طرح‌های معمولی و البته محدودی هستند.

تعداد زبانه قفل

درب ورودی ساختمان شما از هر نوعی که باشد، بخش زیادی از امنیت خود را مدیون قفلی است که روی آن به کار می‌رود. هر چقدر که کیفیت قفل بهتر باشد، امنیت محیط داخلی شما بیشتر خواهد بود. جالب است بدانید که قفل می‌تواند یک یا چند زبانه داشته باشد. به قفل‌های چند زبانه، مولتی سیستم نیز می‌گویند که معمولاً از این نوع روی درب ضد سرقت استفاده می‌شود. اما سیستم کار آن چگونه است؟ این قفل یک سیستم مرکزی و چند زبانه دارد. وقتی کلید می‌چرخد، این زبانه‌ها وارد چهارچوب می‌شوند. در حال حاضر بهترین برند قفل چند زبانه در کشور ما، برند کاله تولید کشور ترکیه است. شرکت دژ محصولات سری لوکس خود را با قفل کاله ترکیه تولید و عرضه می‌کند. جالب است بدانید که می‌توانید در درب ضد سرقت خود از قفل‌هایی مانند قفل هوشمند نیز بهره برید که در چند نوع کارتی، اثر انگشتی، تشخیص چهره و… تولید می‌شود.

مدل‌های تک زبانه در واقع قفل‌هایی قدیمی هستند و معمولاً روی درب‌های ساده و معمولی به کار می‌روند و استفاده از آنها توصیه نمی‌شود زیرا دارای امنیت بالایی نیست. علاوه بر آن قفل یک زبانه دارای طرح‌های محدودی نیز می‌باشد. این در حالی است که قفل چند زبانه امنیت بسیار بالایی به ساختمان شما خواهد داد. اگر قصد تهیه درب ورودی ساختمان را دارید، بدانید که شرکت دژ این محصولات را با قفل‌های سه یا چهار زبانه از برندهای معتبری مانند کاله به شما دوستان گرامی ارائه خواهد داد. به خاطر بسپارید که می‌توانید با خرید قفل دیجیتال یا هوشمند، خیالتان بابت امنیت محیط داخلی ساختمان آسوده خواهد بود. به وب‌سایت شرکت دژ مراجعه نمایید و از انواع درب، قفل هوشمند دیدن کنید. کارشناسان مجموعۀ دژ پاسخ‌گوی سوالات شما عزیزان خواهند بود تا با آگاهی بیشتر، محصول مورد نظر خود را انتخاب یا سفارش‌سازی نمایید و خریدتان را نهایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *