درب اتاق سرور چیست و در کجا استفاده می‌شود؟

مقدمه :

امروزه هر شرکت برای نگهداری و محافظت از اطلاعات، برنامه‌ها و داده‌های مهم، حیاتی و محرمانه خود، نیاز به فضایی سرپوشیده و جداگانه، با امنیت بالا دارد، تا فقط افرادی خاص و مشخص بتوانند به آن ورود پیدا کرده و از کامپیوترها و رایانه‌های موجود در آن استفاده کنند؛ چنین فضایی تحت عنوان ” اتاق سرور ” شناخته می‌شود. اتاق سرور هر شرکت باید از امنیتی خاص و استاندارد بهره‌مند باشد و بخش عظیمی از این امنیت توسط درب اتاق سرور که با ساختاری ویژه و استاندارد ساخته می‌شود تامین می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم و شما را بیشتر با این قضیه که درب اتاق سرور چیست و در کجا استفاده می شود آشنا کنیم.

سر فصل‌های مقاله :

 • اتاق سرور چیست ؟
 • مشخصات یک اتاق سرور استاندارد کدامند؟
 • درب اتاق سرور چیست ؟
 • مشخصات درب اتاق سرور
 • عوامل تهدید کننده اتاق سرور

اتاق سرور چیست ؟

در پاسخی ساده به این سوال که اتاق سرور چیست باید گفت که اتاق سرور در یک مرکز اطلاعات، حکم هسته و کانون اصلی محل ذخیره اطلاعات را دارد. اتاق سرور اتاقی برای ذخیره اطلاعات محرمانه یک شرکت است، که دارای طراحی منحصر به فردی می‌باشد تا بتواند به فضایی مناسب برای تجهیزات کامپیوتر تبدیل شود. به طور کلی می‌توان گفت که اتاق سرور، اتاقی است که ذخیره اطلاعات اصلی و عملکرد سرورهای کامپیوتری کل ساختمان، تجهیزات برق و سایر تجهیزات در آن صورت می‌گیرد.

مشخصات یک اتاق سرور استاندارد کدامند ؟

در حالت استاندارد درب یک اتاق سرور به طور قطع باید با مصالح و موادی ساخته شود، که بتوانند ضد حریق باشد و همچنین وسایل کنترل آتش نیز باید در این اتاق در دسترس باشد.اتاق سرور باید همیشه محفوظ باشد و درب آن  در ضد سرقت باشد و ایمنی بالایی داشته باشد تا  تا از ورود افراد متفرقه به داخل اتاق جلوگیری شود و معمولاً بهتر است که قفل درب به گونه‌ای باشد، که قفلی ایمن داشته باشد و مقاوم در برابر آتش و حرارت باشد. همچنین تمامی رفت و آمدها به اتاق سرور، باید هر لحظه با دوربین‌های مدار بسته مورد بررسی قرار بگیرد، تا از امنیت اتاق سرور اطمینان حاصل شود.

علاوه بر این‌ها، اتاق سرور باید طوری طراحی شود، که بتواند از هرگونه آلودگی محیطی و گرد و غبار و همچنین عوامل طبیعی مخرب مثل رطوبت به دور باشد، تا کامپیوترها و سیستم‌های تحویه هوا و خنک‌ کننده‌ها بتوانند کارآیی بهتری داشته باشند؛ چرا که گرد و غبار و رطوبت در طولانی مدت، آسیب زیادی به قطعات الکترونیکی موجود در تجهیزات کامپیوتری وارد می‌کند و در نتیجه همین امر، بهتر است برای خنک کردن فضای اتاق سرور از کولر گازی استفاده شود.

از مشخصات بسیار مهم یک اتاق سرور این است که علاوه بر وصل بودن به برق شهری، باید حتماً به سیستم برق اضطراری نیز مجهز باشد، تا در صورت قطعی برق به هر دلیل، شرکت بتواند همچنان فعالیت‌های خود را داشته باشد و اتاق سرور از کار نیفتد.

عوامل تهدید کننده امنیت اتاق سرور :

اتاق سرور در ساختمان‌های تجاری و شرکت‌ها، به عنوان هسته مرکزی اطلاعات محسوب می‌شود؛ در نتیجه باید به خطراتی که امنیت آن‌ را تهدید می‌کنند، توجه ویژه‌ای داشت و در ایمن داشتن آن کوشید.

در وهله اول، از عوامل تهدید کننده امنیت اتاق سرور، باید به سرقت اشاره کرد؛ از آن‌جایی که اتاق سرور مرکز ذخیره اطلاعات و کنترل داده‌ها و رایانه‌ها محسوب می‌شود، بسیار در خطر به سرقت رفتن قرار داد؛ پس یکی از مهم‌ترین اقدامات برای طراحی یک اتاق سرور، طراحی آن به نوعی است که امکان به سرقت رفتن آن را کاهش دهد.

دومین عامل تهدید کننده، عوامل طبیعی و محیطی هستند؛ عواملی مانند رطوبت و گرد و غبار، از جمله مسائلی هستند که امنیت کامپیوترها و سیستم‌های موجود در اتاق سرور را به خطر می‌اندازند و ممکن است عملکرد آن‌ها را مختل کنند.

عامل بعدی آتش سوزی است، که معضلی بزرگ و همه گیر محسوب می‌شود؛ در اتاق سرور امکان آتش سوزی بسیار بالا است، چرا که مشکلات و مسائلی مانند خرابی الکتریکی تجهیزات، اختلال در سیم‌کشی و گرمای بیش از حد لوازم الکترونیکی، اتاق سرور را بی‌نهایت در معرض خطر آتش‌سوزی قرار می‌دهند.

درب اتاق سرور چیست ؟

درب اتاق سرور یکی از مهم‌ترین بخش‌های این اتاق است که باید مطابق استانداردهای ویژه‌ای طراحی شود، تا بتواند امنیت هر چه بیشتر این اتاق و در نتیجه اطلاعات و داده‌های مهم هر شرکت را حفظ کند. درب اتاق سرور باید بتواند توسط غریبه‌ها و افراد متفرقه غیر قابل نفوذ باشد، جلوی بخش زیادی از گرد و غبار و رطوبت را بگیرد و همچنین ضد حریق بوده و جلوی پیش‌روی آتش سوزی را به داخل اتاق سرور بگیرد.

مشخصات درب اتاق سرور :

در این بخش به برخی مشخصات درب ضد حریق اتاق سرور می‌پردازیم؛ همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، درب اتاق سرور بخش عظیمی از امنیت آن را به ارمغان می‌آورد و تقریباً مهم‌ترین المان امنیتی اتاق سرور محسوب می‌شود. در نتیجه این درب‌ها نیاز دارند تا دارای ویژگی‌های امنیتی خاصی باشند، تا از اطلاعات مهم و ضروری محافظت شود.

برخی مشخصات انواع درب اتاق سرور عبارت‌اند از :

 1. درب اتاق سرور تحت هر شرایطی و در هر مکانی، باید در سیستم قفل‌های مکانیکی خود، مجهز به سیستم Master Key باشد.
 2. متریال استفاده شده در ساخت درب اتاق سرور باید استیل دوجداره بوده، تا در عین وزن کم و سبک بودن، بتواند محکم باشد. همچنین باید امکانات درب‌های ضد سرقت روی آن نصب شده باشد.
 3. درب اتاق سرور باید به نوعی طراحی شود که بتواند به عنوان محافظت ضد رطوبت و ضد گرد و غبار عمل کند و همچنین مجهز به سیستم ضد حریق باشد.
 4. درب اتاق سرور باید همانند درب‌های ضد سرقت معمولی، از چندین قفل برخوردار باشد؛ اما این نوع از درب‌ها لازم است که علاوه بر قفل‌های مکانیکی، مجهز به قفل‌ دیجیتال و الکتریکی نیز باشند.
 5. همچنین لازم است که فضای داخلی درب اتاق سرور از پشم شیشه یا پشم سنگ پر شده باشد، تا به عایق شدن آن در برابر صدا کمک کند.
 6. در آخر درب اتاق سرور باید مجهز به سیستم بررسی از راه دور و مجهز به دوربین‌هایی باشد که بتوانند نمایی سیصد و شصت درجه، از بیرون و داخل اتاق سرور ارائه داده و تصاویر ضبط شده را به صورت زنده، به سیستم‌ها و کامپیوترهای افراد مسئول بفرستد تا در صورت بروز هر گونه مشکل، سریع‌تر به آن رسیدگی شود.

سخن پایانی :

درب اتاق سرور مهم‌ترین عامل تعیین کننده در حفظ امنیت اتاق سرور می‌باشد؛ حتماً توجه داشته باشید که دربی برای اتاق سرور شرکت خود انتخاب کنید، که تمامی نکات امنیتی در ساختار آن رعایت شده باشد و بتواند خیال شما را از بابت در امان بودن اطلاعات خود، راحت کند.

  ثبت نظر