تعمیر درب ضد سرقت: آیا این امر امکان پذیر است؟

مقدمه :

امروزه در اکثریت آپارتمان‌های نوساز، درب‌ ضد سرقت تعبیه شده است و همچنین بسیاری از مالکان آپارتمان‌های قدیمی ساخت‌ نیز، درب‌های معمولی خود را با درب‌های ضد سرقت جایگزین کرده‌اند. درب‌های ضد سرقت امنیت منازل را به صورت تضمینی تامین می‌کنند و جلوی رخ دادن هرگونه دزدی را می‌گیرند؛ اما گاهی اوقات، به دلیل رخ دادن بعضی اتفاقات، یا عوامل طبیعی محیط و یا اشتباهات فنی، درب‌های ضد سرقت دچار ایراد می‌شوند و این ایرادها ممکن است امنیت آن‌ها را تا حدی پایین بیاورد. در نتیجه، ما در این مقاله می‌خواهیم به این بپردازیم که آیا درب ضد سرقت قابل تعمیر است ؟

سر فصل‌های مقاله :

 • ایراداتی که ممکن است برای درب ضد سرقت به وجود بیاید !
 • آیا درب ضد سرقت قابل تعمیر است ؟
 • خدمات تعمیر درب ضد سرقت
 • ابزار مورد استفاده در تعمیرات درب ضد سرقت

ایراداتی که ممکن است برای درب ضد سرقت به وجود بیاید !

ایراداتی که ممکن است برای درب ضد سرقت به وجود بیاید، معمولاً به دلیل گذر زمان، عوامل محیطی و یا مشکلات فنی اتفاق می‌افتند. از جمله این ایرادات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. از کار افتادن و یا کند شدن قفل : از کار افتادن و یا کند شدن قفل ضد سرقت ممکن است به خاطر تغییرات متوالی آب و هوا به وجود بیاید.
 2. اختلال در عملکرد دستگیره و یا لولاها : مشکل از کار افتادگی و کند شدن، ممکن است برای دستگیره و لولاهای درب نیز بیفتد. این مسئله معمولاً به دلیل زنگ زدن فلز تحت تاثیر رطوبت، گرم و سرد شدن بیش از حد و یا ضربه پیش می‌آید.
 3. شکستن و یا از جا در آمدن لولاها : لولاهای درب سرقت ممکن است به دلیل زلزله و یا ضربه، شکسته و یا از جا در بیایند.
 4. خارج شدن درب ضد سرقت از رگلاژ : درب ضد سرقت ممکن است از رگلاژ خارج شده و خوب بسته نشود. این مورد از ایراداتی که ممکن است برای درب ضد سرقت به وجود بیاید، بسیار خطرناک بوده و صاحبان ملکی با همچین درب ضد سرقتی، باید هر چه سریع‌تر جهت رفع این مشکل اقدام کنند.
 5. خراب شدن چشمی درب ضد سرقت : از دیگر ایراداتی که ممکن است برای درب ضد سرقت به وجود بیاید، می‌توان به خراب شدن چشمی آن اشاره کرد، که احتمال دارد بر اثر ضربه و یا عواملی مثل گرد و خاک و آتش سوزی رخ داده باشد.

آیا درب ضد سرقت قابل تعمیر است ؟

درب‌های ضد سرقتی که در ایران و یا کشورهای معتبر در زمینه ساخت درب ضد سرقت – از جمله چین و ترکیه – تولید می‌شوند، اگر طبق استانداردهای لازم برای درب ضد سرقت ساخته شوند،  لحاظ امنیتی در سطح بالایی بوده و می‌توانند امنیت منزل و محل کار شما را تضمین کنند؛ اما حتی این درب‌ها هم ممکن است به دلایل مختلف، دچار مشکل و ایراد شوند که این مسئله اصلاً جای نگرانی ندارد و قابل حل است.

در این‌جا به احتمال زیاد برای شما سوال پیش آمده که آیا درب ضد سرقت قابل تعمیر است ؟ که در جواب شما باید گفت بله؛ مهم نیست که برای درب ضد سرقت منزل و یا محل کار شما چه مشکلی پیش آمده باشد، آن را می‌توان تعمیر کرد ! در ادامه قصد داریم به خدمات مختلف درب ضد سرقت بپردازیم و بدانیم که درب ضد سرقت، در چه صورت قابل تعمیر است و نیازی به تعویض آن نیست.

خدمات تعمیر درب ضد سرقت :

بسیاری از اتفاقاتی که برای درب ضد سرقت پیش می‌آید و باعث ایجاد مشکلی برای آن می‌شود، قابل حل هستند و می‌توان آن را تعمیر و رفع کرد. از جمله خدماتی که تولید کنندگان و تعمیر کنندگان درب‌های ضد سرقت می‌توانند در زمینه تعمیر درب ضد سرقت به مشتریان ارائه بدهند، به این شرح است :

تعویض رویه درب ضد سرقت:

رویه درب ضد سرقت ممکن است در گذر زمان و تحت تاثیر برخی عوامل محیطی – مثل رطوبت، زلزله، آتش سوزی و … – دچار خرابی شود و شکل و شمایل خود را از دست بدهد. تولید کنندگان درب ضد سرقت، خدمات تعویض رویه درب ضد سرقت را انجام می‌دهند.

تعویض و تعمیر قفل درب‌های ضد سرقت:

قفل‌های درب ضد سرقت ممکن است به خاطر ضربه و یا تغییرات آب و هوا خراب شوند و یا صاحب ملک نسبت به تعویض قفل و نصب قفل‌های بهتر، احساس نیاز کند؛ در این صورت تعویض و حتی تعمیر قفل درب‌های ضد سرقت برای تولید کنندگان درب ضد سرقت ممکن است.

تعویض و تعمیر چشمی و دستگیره و لولا:

چشمی، دستگیره و لولاهای درب ضد سرقت نیز هم قابلیت تعویض و تعمیر دارند.

رگلاژ درب ضد سرقت:

در صورت خارج شدن درب ضد سرقت از رگلاژ، تولید کنندگان می‌توانند آن را به گونه‌ای تعمیر کنند، که تا مدت طولانی دچار ایراد نشده و بی‌وقفه مورد استفاده قرار بگیرد. 

رفع صداهای اضافه درب ضد سرقت:

برخی اوقات ممکن است به خاطر ایجاد اختلال در عملکرد لولاهای درب ضد سرقت، درب صداهای اضافه و گوش‌خراشی از خود تولید کند؛ در این صورت تولید کنندگان درب ضد سرقت می‌توانند این مشکل را با روغن‌کاری لولاها و یا تعویض آن‌ها حل کنند.

ابزار مورد استفاده در تعمیرات درب ضد سرقت

تعمیرات درب ضد سرقت – اللخصوص رگلاژ کردن آن – از جمله کارهایی است که بدون داشتن دانش و مهارت فنی و همچنین ابزار لازم، به خوبی انجام نمی‌گیرد! در نتیجه شناخت ابزار مورد استفاده در تعمیرات درب ضد سرقت، هم برای تولید کنندگان و هم برای مشتریان امری واجب است دژ درب خدمات پس از فروش ارايه میدهد که شامل رگلاژ درب ضد سرقت هم میباشد.

 1. دستگاه جوشکاری : مهمترین ابزار تعمیرات در این زمینه درب ضد سرقت، دستگاه جوشکاری است. دستگاه جوشکاری معمولاً برای جابه‌جایی و نصب لولاها و همچنین برای جوش دادن بخش‌های شکسته و یا جدا شده درب ضد سرقت به کار می‌رود.
 2. چکش و میله آهنی : ابزار پر کاربرد بعدی چکش و میله آهنی است، که بهتر است در ابعاد 50 سانتی متر باشد. این ابزار برای بالا کشیدن درب و یا ایجاد ضربه در بخش‌هایی از درب ضد سرقت که باید فرو رفته و یا برآمده شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار همچنین و نقش اهرم و ضربه کمکی را ایفا می‌کنند.
 3. آچار و پیچ گوشتی : در صورت خرابی و گیر کردن قفل درب ضد سرقت، برای باز کردن آن از آچار و پیچ گوشتی استفاده می‌شود. البته لوازم جانبی دیگری نیز برای این کار کاربرد دارند، اما کار اصلی را آچار و پیچ گوشتی انجام می‌دهند.

سخن پایانی :

تعمیرات درب ضد سرقت امری ممکن است و البته بسیار ضروری ! این مهم است که صاحبان منازل و املاک بتوانند با هزینه‌ای کمتر از تهیه یک درب ضد سرقت جدید، درب ضد سرقت قدیمی خود را بازسازی کرده و کاربری مفید آن را دوباره به آن برگردانند. از این جهت است که بسیاری از تولید کنندگان درب‌های ضد سرقت، خدمات تعمیراتی نیز به مشتریان ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

  ثبت نظر