ویژگی های درب اتاق سرور

آشنایی با ویژگی‌های درب اتاق سرور

وجود یک اتاق سرور در ساختمان هر شرکت الزامی است! اتاق سرور محلی برای برای نگهداری و امن نگه داشتن اطلاعات سری و مهم شرکت‌ها و همچنین محل ذخیره اطلاعات و مرکز کنترل کامپیوترها است. اتاق سرور برای این ساخته می‌شود، تا امنیت هر چه بیشتر داده‌ها را تامین کند، در نتیجه ساختار آن باید دارای ویژگی‌هایی باشد، تا امنیت آن را تا حد امکان بالا ببرد و از آن‌جایی که درب هر اتاق مهم‌ترین عامل محافظت از متعلقات داخل آن است، درب اتاق سرور نیز  از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید به گونه‌ای ساخته بشود، که بتواند تحت هر شرایطی، نهایت محافظت را از اطلاعات و داده‌ها به انجام برساند. در این مقاله قرار است به ویژگی‌های درب اتاق سرور بپردازیم و بدانیم، درب اتاق سرور چیست و چه نوع دربی برای اتاق سرور مناسب‌تر است.

سر فصل‌های مقاله :

 • اهمیت اتاق سرور
 • امنیت اتاق سرور
 • ویژگی‌های درب اتاق سرور

اهمیت اتاق سرور :

وجود یک اتاق سرور در ساختمان شرکت‌ها از واجبات است؛ هر شرکت دارای کامپیوترها و سیستم‌های متعددی است که در بخش‌های مختلف شرکت مشغول به کار هستند و روزانه، اطلاعات زیادی در این سیستم‌ها تولید و دسته بندی می‌شوند. این اطلاعات باید به منبعی وصل شده و در آن‌جا ذخیره شوند، تا در صورت بروز هر گونه مشکل در هر یک از کامپیوترها، امکان این وجود داشته باشد که سیستم و اطلاعات مورد نظر را از جایی کنترل و بازیابی کرد. تمام این کارها در اتاق سرور صورت می‌گیرد؛ مرکزی برای ذخیره داده‌ها و همچنین توزیع انرژی مورد نظر برای فعالیت سیستم‌ها و کنترل فعالیت تک به تک آن‌ها.

اهمیت اتاق سرور در همین است؛ اتاق سرور باید وجود داشته باشد، تا از تمامی داده‌ها نسخه پشتیبان وجود داشته باشد و علاوه بر آن، اطلاعات بتوانند همگی در یک مکان محافظت شده، در امنیت ذخیره شوند و خطری برای به سرقت رفتن و یا گم شدن آن‌ها وجود نداشته باشد.

امنیت اتاق سرور :

مهم‌ترین اقدام برای تامین امنیت اتاق سرور، محدود کردن دسترسی به آن است؛ یک اتاق سرور برای آن طراحی می‌شود که مسئولین مربوطه در هر شرکت، بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و اقدامات لازم برای پیش‌روی کارها را انجام دهند، در نتیجه لزومی به ورود افراد متفرقه و کارکنان عادی به اتاق سرور نیست و اتاق سرور باید به گونه‌ای طراحی شود، که فقط افرادی مشخص بتوانند به آن رفت و آمد داشته باشند.

برای این‌که چنین مهمی بتواند برقرار شود، لازم است که درب‌هایی با ویژگی‌های خاص برای اتاق سرور تعبیه شده و از راه‌های ویژه‌ای برای ورود و خروج به داخل اتاق سرور استفاده شود؛ به عنوان مثال، برای محدود کردن رفت و آمدها، درب اتاق سرور می‌تواند علاوه بر قفل‌های مختلف، به قفل رمزی و یا سیستم شناسایی هویت افراد مجهز باشد، تا فقط افرادی مشخص – که اختیار استفاده از اتاق به آن‌ها داده شده – اجازه رفت و آمد داشته باشند.

علاوه بر ایجاد محدودیت ورود و خروج، اقدامات امنیتی دیگری نیز برای دور کردن اتاق سرور از هر گونه خطر لازم است. ممنوع بودن استعمال سیگار و دخانیات، از مهم‌ترین این اقدامات است. چرا که امکان رخ دادن آتش سوزی در مکانی پر از سیستم الکترونیکی بسیار بالا است و بهتر است که از هر اقدامی که ممکن است باعث رخ دادن حادثه شود، جلوگیری کرد.
همچنین بهتر است کارکنان هرگز با غذا و نوشیدنی وارد اتاق سرور نشوند و مدام توجه داشته باشند که حتماً درب را پس از ورود و یا خروج، ببندند و قفل کنند.

ویژگی‌های درب اتاق سرور :

درب اتاق سرور با ویژگی‌هایی خاص تولید و استفاده می‌شود، تا بتواند امنیت هر چه بیشتر اتاق سرور و مرکز داده‌ها را تامین کند. در این بخش از مقاله می‌خواهیم به معرفی و بررسی این ویژگی‌ها بپردازیم.

۱. ضد سرقت بودن :

همان‌طور که در بخش قبلی به آن اشاره شد، درب اتاق سرور باید به گونه‌ای طراحی شود تا بتواند تمامی رفت و آمدها را به مسئولان مربوط به آن بخش محدود کند. این دقیقاً به این معنا است که درب اتاق سرور باید  درب ضد سرقت باشد؛ درب‌ اتاق سرور می‌تواند همانند درب‌ ضد سرقت فلزی ساخته شود، قفل‌های چند زبانه داشته باشد و جنس آن از متریال‌های ضد حریق و رطوبت و همچنین عایق صدا باشد و با ابزار آلات سرقت، شکسته و یا خم نشود. علاوه بر همه این‌ها، درب اتاق سرور باید مجهز به قفل الکترونیکی و رمزی و همچنین سیستم تشخیص هویت باشد، تا فقط افرادی که در برنامه هوش مصنوعی آن ثبت شده‌اند، امکان ورود به اتاق سرور را داشته باشند.

۲. ضد حریق بودن :

ویژگی مهم دیگر در مورد درب اتاق سرور، ضد حریق بودن آن است. درب ضد حریق طوری طراحی و ساخته می‌شود، که تا دو ساعت بتواند جلوی نفوذ آتش به داخل اتاق را بگیرد و همچنین تا دمای بیشتر از 800 درجه سانتی گراد را بتواند تحمل کند. از همین جهت، درب اتاق سرور از جنس استیل ساخته شده و داخل آن از پشم سنگ متراکم پر می‌شود، تا مقاومت آن در برابر حرارت در بالاترین حد خود قرار داشته باشد.

علاوه بر این، درب اتاق سرور به طور کلی باید عایق حرارت و رطوبت باشد، به طوری که کمترین تبادل حرارت و رطوبت با فضای بیرون نداشته باشد. درب اتاق سرور دارای دودبند است و همگی طوری عایق کاری شده‌اند، که از ورود کوچک‌ترین ذره دود یا رطوبت به داخل اتاق جلوگیری می‌کنند.

۳. باز شدن به سمت بیرون :

درب اتاق سرور باید به سمت بیرون باز شود، به این دلیل که در صورت بروز آتش سوزی، گاز جمع شده در ساختمان باعث کیپ شدن درب‌ها می‌شود و اگر درب اتاق سرور به سمت داخل باز شود، در چنین شرایطی گیر کرده و باز نمی‌شود و فرد حاضر در اتاق سرور، امکان خروج از اتاق را از دست می‌دهد. دلیل دیگر این‌که درب اتاق سرور باید از سمت داخل به سمت بیرون باز شود، این است که در صورت بروز حوادثی در داخل اتاق، فرد حاضر در اتاق بتواند به سرعت از اتاق خارج شده و جان خود را نجات دهد.

۴. استفاده از قفل‌هایی که به راحتی باز نمی‌شوند :

درب اتاق سرور باید مجهز به قفل‌هایی باشد که با ابزار متفرقه باز نشود. بهترین قفل‌های مورد استفاده برای درب اتاق سرور، قفل‌های دیجیتال، رمزی و یا سیستم تشخیص هویت هستند.

سخن پایانی :

توجه به ویژگی‌های درب اتاق سرور در هنگام تهیه آن بسیار مهم بوده و عامل تاثیرگذاری در میزان امنیت اتاق سرور شرکت شما است. در نتیجه بهتر است که در هنگام خرید درب اتاق سرور، حتماً تمامی ویژگی‌های ذکر شده را در مورد آن بررسی کنید، تا در مورد محافظت و امنیت اتاق سرور و اطلاعات و داده‌های مهم شرکت خود، اطمینان کافی را حاصل کرده باشید.

02 نظر

 • تست
  1402-03-01T15:16:42.613585

  تست

 • تست
  1402-03-01T15:16:52.654042

  تست

ثبت نظر