مقالات

آشنایی با انواع مغزی و قفل درب ضد سرقت

مغزی-قفل-درب-ضد-سرقت

می‌دانیم که ساختمان درب ضد سرقت دارای پیچیدگی‌هایی بوده و همینطور از اجزا و بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هرکدام وظیفه‌ای را در قبال ایجاد عملکرد صحیح ایفا می‌کنند. اما آیا می‌دانید برای اینکه یک درب ضد سرقت با هر نوعی که هست، عملکرد مطلوبی را ارائه سازد، نیازمند یک قفل و مغزی باکیفیت است؟ مغزی و قفل به دلیل داشتن اهمیت بالا از آن دسته اجزاست که نیازمند انتخاب صحیح می‌باشد. همچنین تعمیر، نصب و یا تعویض آن باید به شکلی اصولی صورت بگیرد. در این مقاله از وبسایت مجموعه دژ درب به بررسی کامل قفل‌ و مغزی و یا سیلندر درب ضد سرقت خواهیم پرداخت.

سرفصل‌های مقاله:

 • مرور کلی بر ماهیت قفل درب ضد سرقت 
 • خصوصیات و ویژگی‌های قفل درب ضد سرقت
 • انواع قفل‌های درب ضد سرقت
 • تعمیر و یا تعویض قفل و مغزی درب ضد سرقت
 • قیمت و خرید قفل درب ضد سرقت
 •  سیلندر( مغزی ) با کیفیت
 • انواع سیلندر برای درب های ضد سرقت
 • افزایش امنیت توپی و یا مغزی قفل
 • قیمت سیلندر برای درب ضد سرقت

مرور کلی بر ماهیت قفل درب ضد سرقت

همان‌طور که می‌دانیم و از اسم یک درب ضد سرقت مشخص است، این درب‌ها برای جلوگیری از سرقت و یا ورود غیرمجاز و به شکلی کلی با هدف برقراری امنیت مطلوب در محیط‌های مختلف نظیر ورودی حیاط ویلا‌ها، ورودی اپارتمان‌‌ها، ادارات و واحدهای مسکونی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرکدام از اجزای تشکیل دهنده یک درب، در جایگاه خود نقشی مهم را برای ارائه بهترین کارایی انجام می‌دهند اما نمی‌توان از این موضوع چشم پوشی کرد که برخی از اجزای تشکیل دهنده درب ضد سرقت نسبت به سایر اجزا از اهمیت بیشتری برخوردار است.

قفل یک درب، مغز آن است! این بدین معناست که بدون یک قفل خوب درب عملا کارایی نداشته و عبور از آن بسیار آسان خواهد بود. بدون قفل، کارایی سایر اجزا نیز در زمینه ارائه امنیت مختل خواهد شد. مثلا وقتی درب بدون قفل بوده و به راحتی باز شود، دیگر لایه فولادی و استراکچر میان درب نمی‌تواند مانع ورودی سارقین گردد. قفل‌ها که جزوی از یراق آلات تشکیل دهنده درب ضد سرقت هستند، به طور کلی به نحوی طراحی شده اند که با چفت کردن درب به چهارچوب و لولاها مانع باز شدن آن خواهند شد. در نتیجه قفل از مهمترین اجزای یک درب است که در انتخاب، خرید، نصب و تعمیر آن باید به درستی عمل کرد تا نتیجه دلخواه حاصل گردد. قفل درب‌های ضد سرقت به خودی خود مقاومت خوبی در برابر دست‌کاری شدن دارند اما برای آن‌ها شی محافظی به نام روزت درب ضد سرقت نیز ساخته شده تا ایمنی خود مغزی (سیلندر)  و قفل افزایش یابد.

خصوصیات و ویژگی‌های قفل درب ضد سرقت

همان‌طور که گفتیم، قفل و مغزی از مهم‌ترین اجزا در روکوب درب ضد سرقت به شمار می‌روند. باید گفت که قفل‌های استفاده شده برروی درب ضد سرقت، با قفل‌های قدیمی که بر روی درب‌های نسل قدیم نصب می‌شد متفاوت می‌باشد. از این رو که قفل‌های قدیمی دارای یک زبانه بودند و از لحاظ تنوع، تنها به یک مدل یافت می‌شدند. اما قفلی که روی درب ضد سرقت نصب می‌گردد دارای چندین زبانه است که بسیار مقاوم‌تر عمل می‌کند. همچنین قفل نصب شده برروی درب ضد سرقت می‌تواند انواعی نیز داشته باشد.

قفل‌ها با سیلندر های گوناگونی برای درب‌های ضد سرقت تولید و ارائه می‌شوند که با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین کشورهای ایران، چین و ترکیه نیز قفل و مغزی برای درب‌های ضد سرقت تولید می‌کنند. قفل ساخته شده در کشور چین دارای کیفیت معمولی و گاهی پایین هستند، قفل‌های ایرانی نیز از همه لحاظ در رنج متوسط قرار دارند. قفل‌های ساخته شده در کشور ترکیه هم دارای بهترین کیفیت بوده و عملکردی خوب را ارائه می‌سازند.

انواع قفل‌های درب ضد سرقت

قفل‌های استفاده شده در ساختمان و روکوب درب ضد سرقت نیز مانند هر چیزی، به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 • قفل کلیدی
 • قفل دیجیتال

قفل کلیدی

این نوع از قفل، رایج‌ترین نوع آن است و به شکلی گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی از این نوع قفل برروی اکثر درب‌های ضد سرقت در ورودی واحدهای مسکونی و اداری استفاده می‌شود. ساختار کلی قفل کلیدی به صورتی است که دارای چندین زبانه است و تعداد زبانه‌ها می‌تواند بین ۲ الی بیشتر متغیر باشند. همچنین از کلید مخصوص برای باز و بسته کردن آن استفاده می‌شود.دژ درب از قفل های ۷ زبانه ( ۴ زبانه اصلی و ۳ زبانه کمکی ) در دربهای ضد سرقت خود استفاده میکند. که برای درب ضد سرقت درجه یک و درب ضد سرقت لوکس از قفلهای کاله ترکیه و برای درب ضد سرقت ایرانی اکونومی از قفل ایرانی استفاده میکند.

قفل های ایرانی برندهایی چون هایکو،ایرانیان ،تیسو، قفلهایی ۳ زبانه هستند.  قفلهای ترکیه ای برندهایی همچون ، هوک ،کالی و داف که تنوع بیشتری دارند.  قفل کالی ، که از معروفترین و با کیفیت ترین قفل هاست ، علاوه بر قفل سه زبانه در انواع  قفل های آژیردار، قفل چنگکی و قفل گاوصندوقی قفل مرکزی و یا مولتی  نیز موجود میباشد . 

قفل آژیردار

قفل آژیردار  نوعی از این قفلهای کلیدی است، بسیار متداول است و با آلارمی که در برابر ضربه و فشار و دیلم میزند، میتوانند سارقین را فراری دهد. از این رو این قفلها آپشنی برای بالا بردن امنیت محسوب میشوند.

قفل گاو صندوقی

قفل گاو صندوقی، دارای زبانه هایی است که داخل چهارچوب قرار میگیرد و در برابر دیلم مقاومت و امنیت درب را بالاتر

قفل مرکزی یا مولتی

قفلهای مرکزی قفلهایی هستند که تعداد زبانه ی بیشتری  نسبت به قفل های استاندارد ساده، که سه زبانه هستند، دارد. مثلا دارای ۱۳ زبانه هستند که از قسمتهای مختلف درب باز میشوند و طبیعتا در برابر سرقت ، امنیت بالاتری را ایجاد میکنند و باز کردن درب را برای سارق دشوار تر میکند.

قفل دیجیتال

به جز قفل کلیدی دارای زبانه، در ساختمان و روکوب درب ضد سرقت از نوعی قفل هوشمند به نام قفل دیجیتال نیز استفاده می‌شود. هدف اصلی استفاده از این نوع قفل، ورود و خروج هوشمند و بی دردسر همراه با برقراری امنیت همیشگی درب‌های ضد سرقت است.

باید گفت که برای این نوع قفل، کلیدی برای ورود و خروج اضطراری نیز وجود دارد اما قفل دیجیتال دارای حافظه بوده و می‌تواند تعداد زیادی رمز عبور و اثر انگشت را در حافظه ذخیره کرده و با استفاده از آن‌ها درب به راحتی باز می‌شود. از دیگر ویژگی‌های قفل دیجیتال می‌توان به پشتیبانی از خانه هوشمند اشاره کرد. همچنین این نوع از قفل دارای مقاومت در برابر حرارت نیز هست.

روی آن از سیستم ضد شوک نیز استفاده شده است. در سیستم داخلی نیز باتری لیتیومی، سیستم اعلام تمام شدن باتری و همچین قابلیت قفل اتوماتیک نیز وجود دارد. سیستم رمز عبور نیز به شکلی کاملا نوین و راضی کننده عمل می‌کند و به طوری که بعد از چندین بار خطا در استفاده از رمز، درب تا مدتی به طور کلی قفل خواهد شد.

تعمیر و یا تعویض قفل و مغزی درب ضد سرقت

می‌توان نتیجه گرفت که یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده یک درب ضد سرقت قفل آن و همچنین مهم‌ترین بخش یک قفل، مغزی و یا سیلندر آن می‌باشد. همچنین گفتیم که قفل‌ها به طور کلی انواعی دارند و در کشورهای گوناگونی نیز تولید می‌گردند. از همین رو می‌توان گفت که هر قفل می‌تواند کیفیتی منحصر به فرد با نمونه خودش را دارا باشد. پس با توجه به نوع قفل و کیفیت آن ممکن است بعد از مدتی استفاده به هر دلیلی مغزی قفل دچار خرابی شود و به طور کلی کارایی خود را از دست بدهد و یا حتی با قدیمی شدن مانند گذشته عمل نکند. از همین رو اگر صدمه وارد شده به قفل قابل جبران باشد می‌توان آن‌ را تعمیر کرد، در غیر این صورت باید توسط فردی حرفه ای تعویض و با یک نمونه نو و قابل استفاده جایگزین گردد. همچنین می‌تواند برای افزایش کارایی آن را با یک نمونه بهتر جایگزین نمود.

در رابطه با شخص مجرب نیز باید گفت، خارج سازی قفل از جایگاهش در ساختمان و روکوب درب ضد سرقت باید به شکلی اصولی صورت بگیرد تا به نقاط دیگر درب آسیبی وارد نشود. از همین رو شخصی حرفه ای مسئولیت خارج سازی، تعمیر، تعویض و جا زدن مجدد قفل را در ساختمان درب به عهده خواهد گرفت.

لازم به ذکر است سیلندر های ضد دریل هم موجود میباشد که جلوی باز کردن قفل درب از طریق دریل کردن آن را میگیرد و از آپشن های بسیار موثری در افزایش امنیت درب ضد سرقت میباشد.

قیمت و خرید قفل درب ضد سرقت

عوامل زیادی بر قیمت یک کالا تاثیر گذارند. این عوامل می‌توانند جنس، وزن و یا حتی کشور سازنده باشد. شرایط موثر بر قیمت مغزی و قفل درب ضد سرقت نیز به همین روال است. کیفیت قفل‌های تولید شده در کشور ترکیه بسیار بالاست و طبیعتا این کیفیت کنترلی غالب بر قیمت دارد. از دیگر عواملی که سبب می‌شود تا قیمت قفل درب ضد سرقت بالا برود نوع آن است. قفل‌های دیجیتال امکانات بسیار زیاد و راضی کننده‌ای دارند که همین باعث شده تا به نسبت قفل‌های کلیدی قیمت بالاتری نیز داشته باشند. در رابطه با قفل‌های کلیدی نیز، هرچه تعداد زبانه‌های قفل افزایش یابد قیمت نیز بالاتر می‌رود. پس درنهایت کشور تولید کننده با توجه به کیفیت درکنار نوع و ویژگی‌هایی که یک قفل در اختیار ما قرار می‌دهد بر قیمت نهایی آن تاثیرگذار اند. در حال حاضر قفل های کالی ( کاله) ترکیه ای از بهترین قفل های موجود در بازار ایران هستند.

خرید قفل و انواع آن نیز در شرایط مختلف صورت می‌گیرد. انواع قفل درب‌های ضد سرقت در فروشگاه‌های ابزار و یراق آلات به شکلی گسترده و در انواع و اقسام یافت می‌شوند. همچنین می‌توان از مراجع فروش درب ضد سرقت نیز قفل‌ها را تهیه کرد. لازم به ذکر است مجموعه دژ درب انواع قفل هم به شکل کلیدی و هم قفل‌های دیجیتال و آژیردار را از طریق وبسایت به مشتریان ارائه می‌سازد.

سیلندر (مغزی) با کیفیت

یک سیلندر با کیفیت و خوب برای انواع درب های ضدسرقت باید در برابر فشار ناشی از دریل کاری و چکش کاری از مقاومت کافی باشد و همچنین نوع آلیاژی که برای ساخت آن استفاده شده نیز باید در برابر آتش سوزی و یخ زدگی از خود مقاومت نشان دهد. به طور کلی در ساختار یک سیلندر درب ضد سرقت می توان شاهد زبانه های فولادی با زاویه قرارگیری 30 درجه، یک تسمه فولادی در قسمت پیشانی سیلندر، فنری انعطاف پذیر از جنس فسفر برنز و همچنین یک درایو پین ویژه برای جلوگیری از نفوذ ابزار باشیم. مشخصات سیلندر درب ضد سرقت از نظر جنس آلیاژ باید گفت که سیلندرها معمولا از نوع استیل ، سربی ، آلومینیوم و یا برنج می باشند که از این بین سیلندر برنجی به عنوان بهترین نوع آلیاژ مقاوم و نشکن شناخته می شود.

کیفیت و نوع سیلندر بسیار بر روی نفوذ و دسترسی سارق به قفل درب ضد سرقت تاثیر داشته و اگر سیلندر مورد نظر از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد؛ سارق به راحتی می تواند درب را باز کند .

بهترین مغزی قفل درب ضد سرقت

بهترین مغزی قفل درب ضد سرقت باید بتواند مانع از نفوذ سارق برای آسیب رساندن به قفل شود. این یعنی این مغزی هم باید از آلیاژ مرغوبی تولید شده باشد و هم باید در برابر فشار و تخریب مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهد. در کشور ما قفل کالی ترکیه یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین انواع قفل ضد سرقت محسوب می‌شود که دارای سیلندر یعنی مغزی بسیار با کیفیتی نیز می‌باشد. جالب است بدانید که انواع درب ضد سرقت در سری‌های لوکس و درجه یک از قفل کالی بهره می‌برد که بهترین مغزی درب ضد سرقت را دارد.

مغزی درب ضد سرقت

مغزی درب ضد سرقت مهم‌ترین قسمت قفل این درب محسوب می‌شود. مغزی قفل که به آن سیلندر نیز می‌گویند، همان بخشی از قفل است که کلید در آن قرار خواهد گرفت. از آنجا که این محصول باید بسیار ایمن باشد، معمولاً در ساخت آن از جنس‌هایی مانند فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، استیل، سرب و برنج استفاده می‌شود. در این بین، نوع برنجی مقاوم‌تر از سایر انواع است. به خاطر بسپارید که مغزی قفل درب ضد سرقت باید در برابر آتش سوزی نیز مقاومت بالایی داشته باشد.

انواع سیلندر برای درب های ضد سرقت

سیلندرهای درب ضد سرقت متناسب با نوع و برنر قفل میباشند. قفل کالی ترکیه ای دارای مغزی و توپی کاله ترکه میباشد . قفل بالایی آن دارای ۳ کلید است و قفل پایینی دارای ۵ کلید.
در یک دسته بندی کلی اگر بخواهیم به انواع سیلندر درب ضد سرقت اشاره داشته باشیم؛ میتوان هر یک از موارد مطرح شده در قسمت زیر را برای این بخش نام برد :

سیلندرهای قفل کامپیوتری

نمونه مدرن تر و پیشرفته تری از سیلندر درب ضد سرقت معمولی است که با ساختار جدید و پیچیده خود، امنیت بیشتری را برای ساکنین ساختمان برقرار خواهد کرد. این نوع سیلندر در ساختار ساچمه بندی شده خود داری حفره های ریز و درشتی است و به صورت 2 طرفه طراحی شده اند. خصوصیت دو طرفه بودن سیلندرهای کامپیوتری باعث می شود که به هنگام چرخاندن کلید در جهت مشخص، هیچ تاثیری بر روی باز و بسته شدن آن نداشته باشد. این مدل از سیلندرهای قفل کامپیوتری برای درب ضد سرقت را میتوان به صورت سیلندرهای 10 ساچمه و یا 6 ساچمه از بازار یراق آلات ساختمانی تهیه کرد و همچنین نوع دیگری از آن را نیز میتوان رمز نگاری نمود.

– سیلندرهای قفل کامپیوتری

سیلندر های قفل دوشیار

سیلندر درب ضد سرقت از نوع قفل دوشیار در ساختار خود از دو لبه و برخوردار می باشد و جنس آلیاژ فلزاتی که برای ساخت آن استفاده شده معمولا از نوع برنج است. همچنین این نوع سیلندر از نظر رمز و ابعاد و اندازه ساچمه نسبت به دیگر سیلندرهای موجود در بازار متمایز است. ساچمه های بکار رفته بر روی این سیلندر بسیار ریز بوده و قفل درب ضد سرقت را در بالاترین حالت ممکن از ایمنی قرار خواهد داد.

افزایش امنیت توپی و یا مغزی قفل

برای بالابردن امنیت قفلها میتوان از مغزی های دو آلیاژه استفاده نمودو سیلندرهای همانند سیلندر ضد دریل کالی و یا سیلندرهای اروپایی رو جایگزین سیلندر معمولی قفل های درب ضد سرقت نمود تا بتوان از دریل شدن آن ممانعت کرد.البته این سیلندرها قیمتهای بسیار بالایی دارند امااز لحاظ امنیتی بسیار کارآمد می باشند.

قیمت سیلندر برای درب ضد سرقت

قیمت سیلندر درب ضد سرقت به فاکتورها و عوامل مختلفی بستگی داشته که از جمله آنها میتوان به کیفیت آلیاژ بکار رفته در ساخت سیلندر، نوع و برند سازنده آن و همچنین نوسانات بازار ارز و … اشاره کرد. فلذا بهتر است که برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به ویژگی ها و خصوصیات انواع سیلندر درب ضد سرقت و استعلام قیمت به روز آن،  با کارشناسان ما در این مجموعه در تماس باشید تا شما را بهتر در این زمینه برای خرید محصول موردنظرتان مطابق نوع درب ساختمان خود راهنمایی کنند.

نتیجه گیری

درب ضد سرقت ساختمانی گسترده و قابل تحلیل دارد. اجزای مختلف این درب‌ها به اشکال گوناگون وجود داشته و هر کدام به نحوی در ایجاد امنیت و کارایی حاصل شده توسط درب موثر و مفید اند. قفل و مغزی آن نقش به شدت مهمی را در این امر ایفا کرده و می‌توان گفت درصد بالایی از امنیت ایجاد شده توسط قفل‌ها در روکوب درب ضد سرقت برقرار می‌شوند. مجموعه دژ درب با سابقه ای درخشان، علاوه بر ارائه اطلاعات، مشاوره و همچنین فروش انواع درب ضد سرقت، انواع قفل برای درب‌ها را به هر دو نوع آن یعنی کلیدی و دیجیتال را به مشتریان عزیز ارائه می‌نماید. همچنین دارای کادری مجرب برای تعمیر و تعویض قفل‌ها نیز می‌باشد تا خدمات ارائه شده به مشتری رضایت بخش حاصل گردد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *