روزت درب ضد سرقت چیست و چگونه به افزایش امنیت یک درب کمک می کند

انسان همواره در زندگی، خواهان برقراری امنیت بوده و هست. امنیتی که زندگی شخصی، خانواده و محل کار او را شامل شود تا از آسیب های مختلف به فعالیت ها، کار و عزیزان وی جلوگیری گردد. این امنیت با روش های گوناگونی برقرار می‌شود که یکی از آن‌هاٰ، استفاده از در ضد سرقت برای خانه و محل کار است. استفاده از این نوع درب، باعث می‌شود تا فرد اطمینان حاصل کند امنیتی تقریباً کامل برای خانه و یا محل کار وی ایجاد شده و برقرار است. این درب ‌های ضد سرقت، خود نیز از بخش های مختلفی تشکیل شده و انواع گوناگونی دارند که هر المان با ویژگی های مخصوص به خود در ایجاد امنیتی رضایت بخش نقش خواهد داشت.
در این مقاله، به بررسی کلی اجزای یک درب و بخش روزت در ساختمان درب ضد سرقت خواهیم پرداخت.

ساختار و اجزای درب ضد سرقت

همان گونه که از نام درب ضد سرقت مشخص است، دربی است که در حالت عادی بازکردن، اهرم کردن، شکستن و... آن ممکن نیست. ساختمان درب ضد سرقت با درب های معمولی کاملا متفاوت است و دارای بخش های گوناگون و مهم می‌باشد. با این حال باید به این موضوع توجه داشته باشیم که در شرایط مختلف هیچ چیز صددرصد نیست، اما در حقیقت این درب ها استحکام، مقاومت و امنیت بیشتری نسبت به درب های معمولی و حفاظ های آکاردئونی که طی سال‌ ها در خانه ها و ادارات استفاده می‌شد، دارند.

درب ضد سرقت قهوه ای لوکس اصل ترک وارداتی مدل dz-559

درب ضد سرقت ویژگی ها و مزایای بسیاری دارد اما باید این موضوع و نکته را در نظر گرفت که این کارایی و ویژگی ها زمانی مفید واقع خواهند شد که نکاتی در تولید و استفاده از این درب ها رعایت شود.
به عنوان نمونه، ابزار و یراق درب ضد سرقت باید از نوع باکیفیت و مناسب باشد تا نتیجه مطلوب امنیتی حاصل گردد. همچنین جنس درب ضد سرقت، مانند درب های معمولی نبوده و علاوه بر چوب، از ورق های فولادی در ساخت آن استفاده می‌شود تا عمل شکستن و یا خم کردن آن به درصد بالایی ناممکن گردد.

برای بررسی ساختار و اجزای انواع درب ضد سرقت، ابتدا باید بدانیم که این درب ‌ها از چه بخش هایی تشکیل شده اند. به طور کلی ساختمان درب ضد سرقت بسیار پیچیده تر از یک درب معمولی است.

بخش های تشکیل دهنده یک درب ضد سرقت به طور کلی عبارتند از:

 • ساختار یا همان استراکچر درب ضد سرقت
 • پنل و رویه درب ضد سرقت
 • چهارچوب های درب ضد سرقت
 • ابزار و یراق درب ضد سرقت

استراکچر داخلی درب ضد سرقت

 

۱ – ساختار و استراکچر درب ضد سرقت

استراکچر درواقع اصلی ترین بخش اجزای تشکیل دهنده ساختمان درب ضد سرقت می‌باشد که همه اجزای درب روی آن نصب می‌شود. از این رو هرچه کیفیت استراکچر بالاتر رود، امنیت درب افزایش یافته و نفوذ به آن غیرممکن تر می‌شود.
استراکچر ساختمان درب ضد سرقت نیز از کلاف های فلزی، کمربندی های فلزی و صفحات فولادی تشکیل شده اند. 

یکی دیگر از اجزای مهم و مرتبط به بخش استراکچر، ورق فلزی ۵.۱ میلی متری بسیار مقاوم است که در لایه میانی درب های ضد سرقت نصب شده و نفوذ غیر مجاز را ناممکن می‌کند.
یک لایه عایق نیز مابین لایه های درب موجود است تا از نفوذ سروصدا، آلودگی های صوتی، سرما، گرما و حرارت جلوگیری کند. این لایه عایق معمولا از جنس پشم سنگ، پشم شیشه و پلی استایرین تهیه می‌گردد. 

۲ – پنل و رویه درب ضد سرقت

از لحاظ ظاهری نیز روکش و رویه، از اجزای مهم انواع درب ضد سرقت به حساب می‌آید. این رویه ‌ها اکثرا از جنس ام دی اف هستند و در انواع مختلف روکش چوب تولید می‌شوند. همچنین این رویه ‌ها قابل تعویض بوده و می‌توان بدون اینکه درب جدیدی نصب کرد، ظاهر آن را تغییر داد.

۳ – چهارچوب درب ضد سرقت

چهارچوب‌ ها نیز یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده انواع درب ضد سرقت می‌باشند. چهارچوب‌ ها ورق‌های فلزی با ضخامت های مختلف هستند که هرچه این ضخامت افزایش یابد استحکام درب نیز بیشتر خواهد شد.
از اجزای مهم تشکیل دهنده چهارچوب‌ ها در ساختمان درب ضد سرقت، می‌توان به 

 • لولا و پیچ لولا
 • بدنه و ریل موقت
 • فضای خالی
 • زنجیر
 • چشمی
 • درکوب 
 • قفل پست

اشاره کرد.

۴ – ابزار و یراق درب ضد سرقت

یراق آلات نیز از آن دسته بخش های مهم انواع درب ضد سرقت هستند، که استفاده از آن‌ها ضروری و هرچه کیفیت بیشتری داشته باشند، کارایی و امنیت را افزایش می‌دهند. مهمترین یراق آلات استفاده شده در یک درب ضد سرقت، بخش دستیگیره و قفل آن است. این بخش به قدری مهم است که به مغز درب تشبیه می‌شود. همچنین این دستگیره و قفل، دارای چندین زبانه محکم می‌باشد و در ساخت آن از بخش مهمی به نام روزت درب ضد سرقت استفاده شده است که به آن خواهیم پرداخت.

 

روزت درب های ضد سرقت چیست؟

اگر بخش یراق آلات استفاده شده در ساختمان درب ضرب سرقت را بررسی کنیم، در بخش دستگیره و قفل، بخش محافظ و زیبایی بخشی با روکشی از جنس های مختلف که اکثراً به جنس های سرب و یا الماس ساخته می‌شود به چشم خواهد خورد.
این بخش علاوه بر اینکه یکی از بخش های استفاده شده در قفل و دستیگره است، جنبه امنیتی و زیبایی نیز دارد.
در اصل روزت درب ضد سرقت بخشی در بیشتر حالات دایره شکل است که بر روی محفظه قفل قرار می‌گیرد و انواع مختلفی نیز دارد. به دلیل این که اولین قسمتی که سارقین برای عبور از یک درب ضد سرقت تخریب می‌‌کنند روزت می‌باشد، از این رو روزت ‌ها دارای مقاومت بسیاری هستند. به همین دلیل سوراخ کردن و یا خم کردن آن‌ها برای نفوذ به مغزی قفل و باز کردن در به هر روشی بسیار سخت بوده و درصد ان پایین است. بنابراین استفاده از روزت درب ضد سرقت می‌تواند در افزایش امنیت و تقویت درب ضد سرقت بسیار موثر باشد.انواع روزت درب های ضد سرقت

به طور کلی، روزت درب های ضد سرقت به اشکال مختلف تولید می‌شود که رایج ترین اشکال آن‌ شامل روزت های ۲ کاسه گرد، روزت های تک کاسه گرد و روزت های مربعی اشاره کرد.
شرکت دژ در، اخیراً روزت های بسیار محکم و با امنیت بالا و ظاهری زیبا تولید کرده و آرم دژ در نیز روی آن‌ها حک شده است و کمک شایانی به امنیت درب‌ ضد سرقت خواهد کرد.

 

روزت درب ضد سرقت

 

جمع بندی

امروزه با پیشرفت های بشر و افزایش خواسته ها برای وجود امنیت، پای این امر مهم به جای جای زندگی انسان باز شده است و نبود آن را نباید انکار کرد و یا نادیده گرفت.
درب ‌ها نیز از ابتدا در ورودی مکان های مختلف وجود داشته اند و در گذشته برای جلوگیری از ورودی سارقین به خانه و محل کار از قفل ها و درب های آکاردئونی استفاده می‌شد. اما با گذشت زمان درب ضد سرقت به میان آمده و تحولی بزرگ را پدید آورد.
شرکت ها و خدمات زیادی نیز وجود دارند که این درب ها را برای مکان های مختلف تولید می‌کنند. شرکت دژ در نیز یکی از برترین های این عرصه می‌باشد و با تولیدات با کیفیت و بی نقص انواع درب ضد سرقت نیاز مشتریان را به شکل کامل برآورده خواهد کرد.
از بخش های مهم نیز می‌توان به روزت درب ضد سرقت اشاره کرد که توسط این شرکت تولید و آرم اختصاصی دژ روی آن حک شده است و به مشتریان ارائه می‌گردد.

 

  ثبت نظر