مقالات

آشنایی با انواع درب اتاق سرور

انواع درب اتاق سرور

مقدمه

هر شرکت دارای اطلاعات محرمانه و مهمی است، که باید از آن‌ها محافظت کند و محافظت از این اطلاعات محرمانه، با ساخت اتاق سرور صورت می‌گیرد. اتاق سرور تبدیل به مرکزی برای نگهداری این اطلاعات و همچنین محلی برای کنترل و مدیریت تمام کامپیوترها و دستگاه‌ها می‌شود و از این جهت، نظارت بر فعالیت تمامی سیستم‌های موجود در شرکت آسان می‌گردد.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که امنیت یک اتاق سرور، چگونه تامین می‌شود؛ در جواب این سوال باید گفت که امنیت یک اتاق سرور به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، درب اتاق سرور است. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع درب اتاق سرور بپردازیم.

سر فصل‌های مقاله :

درب اتاق سرور چیست؟ ویژگی‌های درب اتاق سرور استاندارد انواع درب اتاق سرور انواع درب اتاق سرور بر اساس ساختار انواع درب اتاق سرور بر اساس نوع قفل

درب اتاق سرور چیست

قبل از جواب دادن به این سوال که درب اتاق سرور چیست باید گفت اتاق سرور مرکز اطلاعات و داده‌های یک شرکت است، که برای محافظت از آن، اقدامات امنیتی زیادی باید انجام شود. مهم‌ترین اقدام امنیتی برای در امان نگه داشتن سیستم‌ها و اطلاعات موجود در اتاق سرور، تعبیه دربی مناسب برای آن است. حال می‌خواهیم این مسئله را بررسی کنیم که درب اتاق سرور چیست؟ درب اتاق سرور یکی از مهم‌ترین بخش‌های اتاق سرور است، که باید مطابق یک سری قواعد و استانداردهای مشخص، طراحی و ساخته شود، تا بتواند نهایت امنیت را برای اتاق سرور به ارمغان بیاورد. علت مهم و حیاتی بودن درب اتاق سرور، این است که این درب باید بتواند از ورود افراد متفرقه به اتاق جلوگیری کند و مانع افشای اطلاعات محرمانه شود. همچنین این درب باید از سیستم‌ها و کامپیوترهای موجود در اتاق سرور، در برابر عواملی مثل رطوبت و آتش نیز محافظت کند.

ویژگی‌های درب اتاق سرور استاندارد

از مهم‌ترین ویژگی‌های درب اتاق سرور استاندارد، می‌توان به ضد حریق بودن آن، باز شدن آن به سمت بیرون و استفاده از قفل‌های خاص در طراحی آن پرداخت. درب ضد حریق اتاق سرور است تا در صورت بروز آتش سوزی، آتش به راحتی به داخل آن نفوذ نکند. همچنین باز شدن درب اتاق سرور به سمت بیرون نیز در هنگام آتش سوزی، جلوی جمع شدن گاز و کیپ شدن درب را می‌گیرد و از این جهت، اگر کسی داخل اتاق باید، می‌تواند به سرعت خارج شود.

از دیگر ویژگی‌های م.درب اتاق سرور استاندارد، باید به ضد سرقت بودن آن اشاره کرد؛ حتماً با توجه به اطلاعاتی که تا به این‌جا از این مقاله دریافت کرده‌اید، متوجه اهمیت ضد سرقت بودن درب اتاق سرور هستید. اتاق سرور برای این طراحی می‌شود، که مرکزی برای کنترل کامپیوترها و ذخیره اطلاعات مهم شرکت باشد، از این جهت امنیت آن باید مانند درب ضد سرقت باشد، تا جلوی هرگونه دستبرد به اتاق سرور و اطلاعات را بگیرد. پس درب اتاق سرور در واقع ویژگی های درب ضد حریق و در ضد سرقت را با هم دارا میباشد.

استفاده از قفل‌های خاص هم یکی دیگر از ویژگی‌های درب اتاق سرور استاندارد است، که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

انواع درب اتاق سرور

درب اتاق سرور بسته به نوع ساختمان و شرکتی که در آن قرار دارد، ممکن است که ساختار متفاوتی داشته باشد. از این جهت است که در ادامه این مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع درب اتاق سرور بپردازیم.

انواع درب اتاق سرور بر اساس ساختار

درب اتاق سرور بر اساس ساختار به چند نوع تقسیم می‌شود؛ در ادامه دو نوع از انواع درب اتاق سرور را – که در کشور ما بسیار کاربردی هستند – معرفی می‌کنیم.

درب کشویی اتاق سرور

درب‌های کشویی اتاق سرور بر روی یک قاب نصب شده‌ و به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا از بالا و پایین، روی یک ریل حرکت کنند. درب‌های کشویی اتاق سرور از ورقه‌های پلی کربنات بر روی یک قاب کانال آلومینیومی ساخته می‌شوند و از هر دو طرف، دارای یک دستگیره هستند. به طور معمول این نوع درب‌ها، در شرکت‌ها و مکان‌هایی به کار می‌روند که شلوغ بوده و از تراکم جمعیت زیادی برخوردارند. در این صورت، این نوع از درب‌ اتاق سرور، در حین باز و بسته شدن حجمی را اشغال نمی‌کند.

درب لولایی اتاق سرور

درب‌های لولایی کمی مقاومت و ماندگاری بیشتری دارند و همچنین، می‌توانند امکانات بیشتری را روی خود حمل کنند. علاوه بر این، برای کنترل جریان هوا و دما بسیار ایده‌آل هستند. درب‌های لولایی برای یک اتاق سرور، علی رغم این‌که حین باز و بسته شدن به فضا نیاز دارند، گزینه‌ای راحت‌تر و امن‌تر محسوب می‌شوند.

انواع درب اتاق سرور بر اساس نوع قفل

نوع قفل درب اتاق سرور تاثیر بسیار زیادی روی میزان امنیت آن دارد. در ادامه می‌خواهیم انواع قفل‌های مورد استفاده در درب اتاق سرور را معرفی و بررسی کنیم.

قفل دیجیتال

مرسوم‌ترین نوع قفل مورد استفاده در ساختار درب‌ اتاق سرور، قفل دیجیتال است. این نوع از قفل‌ها به طور معمول با سیستم پین عددی قفل و باز می‌شوند. اگر قفل درب اتاق سرور یک شرکت از این نوع باشد، فقط افرادی محدود – که مدام با اتاق سرور سر و کار دارند – رمز آن را می‌دانند و می‌توانند با وارد کردن آن در صفحه کلید قفل دیجیتال، درب اتاق را باز کنند.

سیستم تشخیص هویت

نوع دیگری از قفل‌ها که برای درب اتاق سرور به کار می‌روند، سیستم تشخیص هویت است. در این سیستم، چهره و یا اثر انگشت افرادی که برای ورود به اتاق سرور مجاز هستند، برای هوش مصنوعی این قفل تعریف می‌شود و پس از آن، فقط آن افراد با زدن انگشت خود بر روی حسگر اثر انگشت و یا نشان دادن صورت خود به دوربین هوشمند، می‌توانند درب اتاق را باز کرده و وارد آن شوند.

درب اتاق سرور می‌تواند به انواع دیگری از قفل‌ها نیز مجهز باشد؛ از آن‌جا که درب اتاق سرور از نوع درب‌های ضد سرقت است، این درب‌ها به طور معمول دارای قفل‌های مخصوص درب‌های ضد سرقت هم هستند، که برای قفل کردن درب در هنگام تعطیلی شرکت و خالی شدن ساختمان به کار می‌روند.

سخن پایانی

درب اتاق سرور حیاتی‌ترین عامل محافظت‌ کننده از مرکز داده و اطلاعات سیستم‌های شرکت شما است. این مهم است که قبل از انتخاب درب اتاق سرور، در مورد ویژگی‌های مهم آن اطلاعات کسب کرده و سپس نسبت به سفارش و خریداری درب برای اتاق سرور شرکت خود اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *