درب ضد حریق چه ویژگیهایی دارد ؟

 

درب ضد حریق یکی از مهمترین عناصر در هر ساختمانی است و از آن برای حفاظت از افراد و مالکیت‌ها در برابر آتش استفاده می‌شود. در واقع، درب ضد حریق نقش بسیار مهمی در کاهش خسارات و آسیب‌های ناشی از حریق دارد. این درب‌ها با استفاده از موادی طراحی می‌شوند که در برابر آتش مقاومت داشته و قابلیت جلوگیری از عبور دود و گازهای سمی را دارند. برای اینکه یک درب ضد حریق به عنوان یک درب موثر و با کیفیت شناخته شود، باید ویژگی‌های فنی مهمی را داشته باشد. برخی از این ویژگی‌ها شامل مقاومت در برابر آتش، عدم ترک خوردن، مقاومت در برابر نفوذ دود، عمر مفید، می باشد. در این مقاله، به بررسی ویژگی‌ های درب ضد حریق پرداخته خواهد شد. 

آشنایی با ویژگی های درب ضد حریق

مقاومت در برابر حرارت: دربهای ضد حریق باید قادر به مقاومت در برابر حرارتی با دمای بالا و بیش از ۹۰۰ درجه سانتیگراد باشند. علاوه بر این، این دربها باید قابلیت مقاومت در برابر حرارت ناشی از آتش  و حرارت تا حداقل یک ساعت را داشته باشند. به علاوه، این دربها باید بدون گسترش و تغییر شکل خود، در برابر انقباضهای وابسته به حرارت مقاومت کنند.  این مقاومت درب ضد حریق در برابر سوانح آتش سوزی علاوه بر بالا بردن ایمنی ساکنین ، در هنگام حادثه از شدت آسیب به سازه هم به میزان قابل توجهی میکاهد .

مقاومت در برابر دود: در برخی موارد، مرگ و ناامنی در اثر نفوذ دود و گازهای خطرناک به داخل ساختمان رخ میدهند. دربهای ضد حریق فقط به خاطر مقاومت در برابر حرارت تنها کافی نیستند، باید همچنین قابلیت ایجاد سدی برای جلوگیری از نفوذ دود و گازهای خطرناک به داخل ساختمان را داشته باشند.

حفاظت از سلامت فردی: دربهای ضد حریق باید مانع نفوذ سموم و دود باشند و همچنین باید به آسانی در صورت بروز حوادث ضروری قابل باز شدن باشند. 

طول عمر پایدار: درب ضد حریق باید علاوه بر قابلیتهای فنی فوقالعاده، دارای طول عمر بالا و موثر باشد. این دربها باید با استانداردهای لازم و در حفظ کیفیت تولید شوند.

 

ویژگی های درب ضد حریق

ابعاد درب ضد حریق:

ویژگی‌های درب ضد حریق شامل ابعاد استاندارد 105*210 و یا 110*210 با وزن تقریبی 80 کیلوگرم از جنس ورق آهن با ضخامت تقریبی 1.5 میلی متر می باشد ، و در داخل آن از پشم سنگ استفاده میشود ، که در برابر آتش و گرما تا دمای 850 الی 900 درجه توان مقاومت دارد . درب ضد حریق روی چهارچوب آهنی نصب میگردد، و دارای درزگیرها یی است که از عبور گازها و دود جلوگیری مینمایند . همچنین رنگ پوشش فام الکترواستاتیک پودری است ، که در رنگ های مختلف مثل سفید ، کرم ، قرمز و .... وجود دارد .استانداردهاو تاییدیه ها در درب ضد حریق بسیار مورد اهمیت است .

گواهینامه فنی درب ضد حریق از دیگر ویژگی های آن

داشتن گواهینامه فنی از الزامات درب ضد حریق می باشد که باید داشته باشد، شایان ذکر است در پروژه هایی که دستور العمل آن ها از مورخه 01/ 09/1393 به بعد صادر گردیده صرفا استفاده از درب ضد حریقی که دارای گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه ،مسکن و شهرسازی و یا هر مرکز معتبر دیگری که مورد تایید این سازمان باشد ،قابل قبول میباشد. قفلی که در درب ضد حریق مورد استفاده قرار میگیرد ، قفل آنتی پنیک بوده که دارای گارانتی باشند.

در کنار ویژگی های درب ضد حریق شایان ذکر است درب ضد حریق را هم میتوان خارج از ابعاد استاندارد ( در صورت تایید سازمان آتش نشانی ) تولید کرد ، که البته مستلزم هزینه و وقت بیشتری خواهد بود. در پایان قابل ذکر است درب ضد حریق در مدل ها و رنگ های متنوع و لیست قیمت در سایت موجود میباشد ، که با مشاهده عکس ها و مشخصات فنی میتوانید درب مورد نظر خود را انتخاب نمایید .

    ثبت نظر